,

“S’kishte kurrfarë negocimi. Tërheqja u mundësua nga malet e larta” | Mashtrimi i Xhelal Sveçlës që u zbulua nga NATO

“Nuk ka pasur kurrfarë negocimi. Tërheqja është bërë pasi këtë ua kanë mundësuar malet e larta me vegjetacion dhe përgatitja e tyre ushtarake të cilët kanë ditë se si me u tërheq”.

Kjo është deklarata e rrejshme e Ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla, e dhënë më 1 tetor 2023, kur ishte pyetur si grupi terrorist i udhëhequr nga Milan Radojçiq arriti të largohej nga Kosova, ndonëse ishte i rrethuar nga Policia e Kosovës, shkruan Demokracia.com.

Sveçla, ashtu si shefi i tij, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po e mbanin të fshehur të vërtetën se “arratisja e qetë dhe e pashqetësuar” e grupit terrorist kishte ardhur pas një ujdie të fshehur.

https://demokracia.com/bbc-pse-i-late-te-iknin-kur-ishin-te-rrethuar-kurti-ata-ia-arriten-te-ikin-nato-zbulon-mashtrimin-e-kurtit-terheqja-e-grupit-sulmues-u-negociua

Por, 8 muaj pas ngjarjes së Banjskës, një raport i publikuar nga NATO dhe i diskutuar më 25 maj 2024 në Komisionin për Mbrojtje e Siguri në Asamblenë e Përgjithshme të NATO-s, thuhet se zyrtarët e KFOR-it negociuan tërheqjen e grupit sulmues.

“Zyrtarët e KFOR-it negociuan tërheqjen e pjesës tjetër të grupit në pyjet përreth, ku ata ishin zhdukur. (ICG, 2024)”, thuhet në raport.

https://demokracia.com/kfor-negocioi-terheqjen-e-grupit-sulmues-diskutimet-per-banjsken-ne-ap-te-nato-s/

https://demokracia.com/e-verteta-qe-albin-kurti-e-mbante-te-fshehur-popullit-i-tregonte-se-ka-rrethuar-terroristet-ne-banjske-por-ne-prapaskene-negociohej-lirimi-i-grupit-te-radojciqit

4 TETOR 2023: DREJTORI I POLICISË: ASNJË MARRËVESHJE PËR KORRIDOR TË IKJES

“Në disa nga videot që keni shpërndarë, kemi parë që sulmuesit po “ecnin” teksa arratiseshin. A ka pasur ndonjë marrëveshje që ata të largoheshin? Si ia kanë dalë të arratisen?”, ka qenë pyetja që Radio Evropa e Lirë ia ka bërë Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, më 4 tetor 2023.

Nga ai kishte marrë një përgjigje mohuese se ka pasur ndonjë marrëveshje për largimin e terroristëve nga Kosova.

“Jo, asnjë marrëveshje, asnjë komunikim me qëllim të krijimit të lirimit a krijimit të korridorit për ikje apo depërtim të këtij grupi nga fshati i Banjskë, nga territori i Kosovës, nuk ka pasur. As tentativë të tillë nuk ka pasur”, ishte përgjigjja mohuese e drejtorit Hoxha më 4 tetor.

Të dielën e 24 shtatorit 2023, një grup terroristësh serbë vranë policin Afrim Bunjaku dhe plagosën një tjetër. Më pas grupi terrorist serb u fut në manastir nga ku pati shkëmbime zjarri gjatë gjithë ditës me policinë e Kosovës. Gjatë sulmit me armë mbetën të vrarë dhe 3 terroristë serbë. Vetëm pak prej tyre u arrestuan dhe më pas edhe u liruan disa, ndërsa pjesa më e madhe e tyre u largua për në Serbi. Në vendin e ngjarjes, Policia e Kosovës gjeti në këtë fshat arsenal të madh të armëve luftarake. /Demokracia.com/

Related Posts