,

Shala: LDK të udhëheq me qeverinë, t’i riparojmë raportet që shkatërroi qeveria Kurti

Deputeti i LDK’së Kujtim Shala thotë se Vetëvendosje prishi marrëveshjen për bashkëqeverisje me LDK’në në momentin kur Albin Kurti shkarkoi Ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

Sipas Shalës, i cili është i ftuar në emisionin Pressing në T7, cilido ministër i LDK’së që do të shkarkohej në atë mënyrë, veprimet pasuese të LDK’së do të ishin të njëjta.

“Cilido nga ministrat që do të shkarkohej, kjo do të ndodhte”, tha Shala.

“E bëmë koalicionin me VV’në por nuk funksionoi”, tha Shala.

Ai shpjegoi se LDK është kundër zgjedhjeve dhe kërkon që të udhëheq me qeverinë.

Kjo pasi sipas Shalës, për të rregulluar raportet me vendet mike të cilat sipas tij janë shkatërruar nga qeveria e udhëheur nga Albin Kurti.

“Nëse ky është rasti i LDK’së duhet ta shfrytëzojë. Kemi qenë në një qeveri që ka dëmtu aleancat e rëndësishme të Kosovës. Do të përpiqemi të riparojmë atë që ka bërë qeveria.

Related Posts