,

Mobilizohen veteranët e Kroacisë: Dalin në mbështetje të UÇK’së

Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë ka filluar edhe me ngritjen e aktakuzave pas intervistimit të shumë luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shkruan Gazeta Metro.

Ngritja e propozim aktakuzës u bë edhe ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli kinse kanë kryer krime ndaj serbëve. Kjo shkaktoi reagime të mëdha në Kosovës dhe pakënaqësi të shumta, ku shumë qytetarë e veteranë të UÇK’së dolën në përkrahje të Thaçi, Veselit dhe gjithë atyre që janë intervistuar nga Specialja. Së fundi në përkrahje të veteranëve të UÇK’së kanë dalur edhe veteranët e Kroacisë, ku janë organizuar me motorë duke bërë një tour atje.

Flamuri i UÇK’së dhe mbishkrime të tjera në përkrahje të veteranëve të Kosovës kanë ardhur nga veteranë kroatë.

 

Related Posts