Kanada i dhuron Ukrainës 800 dronë

Kanadaja do t’i dhurojë më shumë se 800 dronë Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes të vendit.

Dronët kanë dominuar konfliktin, i cili pritet të hyjë në vitin e tretë në fundjavë, shkruan SkyNews.

Sistemet ajrore pa pilot me shumë misione SkyRanger R70 janë marrë nga Ontario dhe janë vlerësuar në mbi 55 milion paund, tha Bill Blair.

“Njoftimi i sotëm siguron që Ukraina ka dronët që i nevojiten për të zbuluar dhe identifikuar objektivat që janë kritike për luftën e vazhdueshme të Ukrainës. Kanadaja do të qëndrojë me Ukrainën për aq kohë sa duhet”, tha ai.