Vasfije Krasniqi-Goodman do t’i drejtohet edhe parlamentit suedez

E mbijetuara e dhunës seksuale në Kosovë, Vasfije Krasniqi-Goodman, do të rrëfejë për ngjarjet e hidhura gjatë luftës në Kosovë edhe para parlamentit suedez.

Me moton ’’ Be my voice’’ apo ’’BĂ«hu zĂ«ri im’’, ’’ Kosovos tystade kvinnor vill höras’’, ’’ GratĂ« e heshtura tĂ« KosovĂ«s duan tĂ« dĂ«gjohen’’, Lidhja Shqiptare-Suedeze (SAN) nĂ« bashkĂ«punim me Humanisterna, Femrat shqiptare ne Suedi ’’ SAB’’ dhe GAPF nĂ« shtator do tĂ« mbajnĂ« leksione tĂ« hapura nĂ« Malmö dhe Stockholm me temĂ«n , ’’GratĂ« e dhunuara gjatĂ« luftĂ«s nĂ« KosovĂ« situata e tyre dhe vĂ«shtirĂ«sitĂ« me tĂ« cilat ato pĂ«rballen sot’’, njofton Nobel Press.

E veçanta e kĂ«tij organizimi Ă«shtĂ« se Vasfije Krasniqi-Godmnan, gjatĂ« qĂ«ndrimit tĂ« saj nĂ« Stockholm, do t’i drejtohet edhe parlamentit suedez. PĂ«r dhunĂ«n seksuale tĂ« ushtruar ndaj, Krasniqit-Goodman dhe 20 mijĂ« viktimave tĂ« tjera gjatĂ« luftĂ«s nĂ« KosovĂ« do tĂ« njoftohet edhe ky vend skandinav.

Për gratë e dhunuara do bëhet edhe një dokumentar nga një media suedeze

Kujtojmë se, Vasfije Krasniqi Goodman, është gruaja e parë e cila foli publikisht për dhunën seksuale që është ushtruar ndaj saj nga policia serbe, gjatë luftës në Kosovë. Për të bëmat ndaj, Vasfijes dhe 20 mijë viktimave të tjera nga policia dhe paramilitarët serb, një kanal suedez, do të bëjë edhe një dokumentar.

Ky projekt do të përkrahet edhe nga Ambasada e Kosovës në Stockholm

SAN, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka bërë të ditur se edhe Ambasadorja e Kosovës në Stockholm, Shkendije Geci-Rushiti, do jetë si bashkëorganizatore e këtij projekti.

Përveç Vasfijes, në këtë organizim nga Kosova, do të marrin pjesë edhe Saranda Bogujevci, Lirije Kajtazi, Kadire Tahiraj si dhe Feride Rushiti.

Related Posts