Parashikimi i motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të shtunë pritet të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara.

Sipas IHMK-së, vranësirat gjatë ditës në disa vende mund të sjellin riga shiu, ndërsa temperatura maksimale pritet të shkojë deri në 31 gradë Celsius.

“Temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 14-16gradĂ« Celsius, ndĂ«rsa maksimalet e ditĂ«s parashihen tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 26-31gradĂ« Celsius. Do tĂ« fryjĂ« erĂ« e lehtĂ« deri mesatare nga drejtimi i juglindjes”, thuhet nĂ« njoftim.

Ndërsa, bëhet e ditur se të dielen moti do të jetë kryesisht me diell dhe me temperatura të ngjashme si të shtunën.

“Temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 13-16gradĂ« Celsius, ndĂ«rsa maksimalet e ditĂ«s parashihen tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 26-31 gradĂ« Celsius. Do tĂ« fryjĂ« erĂ« kryesisht nga juglindja e lehtĂ« deri mesatare”, thuhet nĂ« njoftim.