,

Parashikimi i motit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur kjo javë do të ndikohet nga masat e thata të ajrit me origjinë nga pjesa veriore e kontinentit.

IHK njofton se këto masa të ajrit do të kushtëzojnë mot të ftohët dhe me temperatura tipike dimërore, ndërkaq parashihet të jetë java më e ftohët deri më tani e kësaj stine.

Gjatë gjithë javës do të ketë ngrica , prandaj pjesëmarrësit në komunikacion duhet të kenë kujdes të shtuar.

Gjithashtu apel edhe tregtarĂ«ve tĂ« cilĂ«t merren me importimin dhe shitjen e pemĂ«ve dhe perimeve qĂ« produktet e tyre t’i ruajnĂ« nĂ« vende tĂ« pĂ«rshtatshme, pasi qĂ« pothuaj e gjithĂ« java do tĂ« jetĂ« me ngrica, si pasojĂ« e temperaturave tĂ« ulĂ«ta.

Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -11 deri -5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet-2 deri 1 gradë Celsius.

Related Posts