,

Pacolli thotë se AKR ka lindur nga LDK

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka zgjedhur fjalët për të folur për LDK-në në 30 vjetorin e themelimit të saj.

“30 vjet mĂ« parĂ« lideri ynĂ« historik Ibrahim Rugova sĂ« bashku me Fehmi Aganin, dhe intelektualĂ« tĂ« shquar, shfrytĂ«zoi hapĂ«sirĂ«n e vogĂ«l tĂ« lirisĂ« nĂ«n Jugosllavi dhe themeloi pluralizmin shqiptar. Lindi e para parti, lindi shpresa dhe zĂ«ri politik i aspiratave tona kombĂ«tare”.

“PĂ«r kĂ«tĂ« arsye themeltare, ashtu si dhe pĂ«r historinĂ« e vet 30 vjeçare, ditĂ«lindja e LDK, prej tĂ« cilĂ«s lindi dhe AKR, Ă«shtĂ« festĂ« e tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«ve. Jo thjesht e anĂ«tarĂ«sisĂ« sĂ« saj”, Ă«shtĂ« shprehur Pacolli, transmeton Klan Kosova.

Related Posts