,

Mot me diell, temperatura të larta

Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s ka treguar pĂ«r temperaturat nĂ« KosovĂ« pĂ«r kĂ«tĂ« javĂ« deri tĂ« premten ( 28 gusht – 1 shtator).

E hëne- Mot kryesisht me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 31-35 gradë Celsius.

E marte- Mot me diell dhe vranesira të shperndara.Vranesirat gjatë ditës parashihen të zhvillohen dhe të sjellin reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.Temperaturat do të pësojnë rënie në vlerat e maksimaleve, ndersa minimalet mbeten konstante me temperaturat e ditëve të fundit.

E merkurĂ« – Mot relativisht i fresket , Temperaturat do tĂ« shĂ«nojnĂ« ulje nĂ« tĂ« dy vlerat ekstreme. Riga tĂ« dobĂ«ta lokale mund tĂ« ketĂ« nĂ« viset e larta.

E enjte- Mot kryesisht i ngjajshem dhe pak më i fresket. Temperaturat mbeten pothuaj konstante me të ditës së merkurë.

TĂ« premten – Dita e premte parashihet me diell dhe vranĂ«sira tĂ« pjesĂ«shme. Riga tĂ« dobĂ«ta shiu mund tĂ« ketĂ« vetĂ«m nĂ« disa pjesĂ« tĂ« izoluar.Temperaturat mbeten tĂ« ngjajshme nĂ« tĂ« dy vlerat ekstreme.

Gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit do të fryjë erë nga drejtimi i veriut dhe verilindjes e lehtë deri mesatare.

Related Posts