Metoda natyrale për largimin e mizave

Ekziston njĂ« lloj “kurthi” qĂ« largon mizat nga shtĂ«pia juaj.

Për ta përgatitur atë, ju nevojiten uthull molle dhe pak detergjent të lëngshëm enësh në një kavanoz, transmeton lajmi.net.

Gjithashtu mund të vendosni një frut të copëtuar në një tas, ta mbuloni atë me një mbulesë plastike dhe të krijoni disa vrima në të.

Përbërësit që ju nevojiten:

2 gota uthull molle.

Një lugë gjelle me sapun të lëngshëm

Kavanoz.

Kruajtëse dhëmbësh.

PĂ«rgatitja:

Hidheni uthullin e mollës në kavanoz, shtoni sapun të lëngshëm dhe pastaj shtroni një qese plastike mbi kavanozi.

Pastaj, përdorni një kruajtëse dhëmbësh për të bërë disa vrima të mëdha në të.

MĂ« pas, vendoseni nĂ«pĂ«r shtĂ«pi ose nĂ« oborr, ballkon dhe do tĂ« tĂ«rheqĂ« mizat. PĂ«r mĂ« tepĂ«r, era e fortĂ« e fermentimit do t’i tĂ«rheqĂ« ato pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« kurth dhe do tĂ« mbeten aty.

Nëse do të mblidhen shumë miza të ngordhura brenda, pastroni kavanozin.

PĂ«r tasin me fruta do t’ju duhet:

Fruta, të pjekura ose të kalbur.

Tas.

Gërshërë.

Prijini frutat dhe vendosini në tas. Mbulojeni kavanozin me qese plastike. Me kruajtëse dhëmbësh, bëjini disa vrima të mëdha në të.

Kur ai tĂ« jetĂ« plot me miza, vendoseni tasin nĂ« ujĂ« me sapun pĂ«r t’i larguar. Pastaj, lajeni dhe ripĂ«rdoreni pĂ«rsĂ«ri.

Related Posts