,

Lajçak për takimin e javës së kaluar Bislimi-Petkoviq: Fatkeqësisht, nuk arritëm përparim

Emisari evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçka ka komentuar takimin e javës së kaluar në mes të kryenegociatorit të Kosovës, Besnik Bislimi dhe atij të Serbisë, Petar Petkoviq.

Në një postim në Facebook, ai ka shkruar se në këtë takim nuk u arrit përparim në zbatimin e marrëveshjes mes dyja vendeve në rrugën drejt normalizimit.

“Sapo filloi vizita ime në Londër pas një jave plot ngjarje, e cila filloi në Bruksel dhe përfundoi në Madrid.Në Bruksel prita kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë për të vazhduar takimin e nivelit të lartë të një jave më parë. Pas më shumë se shtatë orësh diskutimesh intensive, ne ramë dakord për hapat e ardhshëm konkretë për disa çështje praktike. Fatkeqësisht, nuk arritëm përparim në tablonë e madhe – zbatimin e Marrëveshjes për Rrugën drejt Normalizimit”.

Lajçak ka njoftuar se nga Brukseli ka udhëtuar për në Madrid për të marrë pjesë në takimin inaugurues të Grupit të nivelit të lartë të Forumit Ekonomik Botëror për Ndërvarësinë Strategjike dhe Takimin Vjetor të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë.

“Të dyja ngjarjet ishin jashtëzakonisht të dobishme për të diskutuar rrjedhën e politikës evropiane dhe për të shkëmbyer ide me ekspertë dhe praktikues të politikave. Në margjina, pata gjithashtu mundësinë të rilidhesha me shumë kolegë dhe miq të mi të mirë. Sapo isha në Madrid, qëndrimin tim e përdora edhe për të diskutuar zhvillimet në Ballkanin Perëndimor me Sekretarin e Shtetit spanjoll për Çështjet Evropiane”, theksoi ai, transmeton Klankosova.tv.

Related Posts