Kurti prodhon akuza të reja: Agim Veliu ishte pjesë e planit Thaçi – Vuçiq për ndarjen e Kosovës

Kryeministri në detyrë Albin Kurti edhe një herë ka folur rreth shkarkimit të Ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliut. Këtë herë, Kurti shtoi se nënkryetari i LDK’së u shkarkua pasi ishte pjesë e planit për copëtimin e Kosovës.

“Në projektin për ndarjen e Kosovës janë dy presidentët e Kosovës dhe Serbisë. Në këtë projekt ndodhej ish ministri i brendshëm që shkarkova. Nuk është më çështje shkarkimi i një ministri, ai ishte plan. Ky plan ka dy faza; shpallja e ngjarjes së jashtëzakonshme dhe ndarja e Kosovës”, tha Kurti në Syri Tv.

“Pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme, me një shumice të vogël votash, (Thaçi) mund të bëhej mbret në Kosovë. Ai nuk është i kënaqur me kompetencat që ka. Prandaj dhe e kam ftuar të rikthehet në politikë e të futet në zgjedhje. Kosova është Republikë Parlamentare dhe presidenti është noter publik”, tha Kurti.