, ,

Kurti: Eh sikur ta kishim termocentralin ‘Kosova A’ të rindërtuar nga Bilfingeri gjerman

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se është kthyer në punë blloku B2 i termocentralit ‘’Kosova B’’, përcjell Fokusi.info.

Përmes një postimi në Facebook, Kurti ka thënë se gjithçka është bërë gati në orët e mbrëmjes së të shtunës, duke theksuar se gjendja e turbinës ishte në rregull dhe nuk kishe nevojë për balancim.

‘’Me fjalë tjera, për çdo orë do t’i paguajmë rreth 50 mijë euro import më pak, e deri nesër në mëngjes rreth 1,2 milion euro më pak se gjatë ditëve të javës që po lëmë pas. Ky është lajm shumë i mirë për të gjithë neve. Eh sikur ta kishim tash TC ‘Kosova A’ të rindërtuar nga Bilfingeri gjerman dhe blloqet B3 dhe B4 me nga 300 MW fuqi secila!’’, ka shkruar Kurti.

Postimi i tij i plotë:

Rreth 200 euro kushtoi 1 MWh në bursën ndërkombëtare të energjisë dje. Mirëpo sot në ora 10:15 u kthye në punë blloku B2 i TC ‘Kosova B’, me fuqi 245 MW. Sinkronizimi është bërë mbrëmë në ora 23:55, gjendja e turbinës është e mirë dhe nuk ka pasur nevojë për balancim. Me fjalë tjera, për çdo orë do t’i paguajmë rreth 50 mijë euro import më pak, e deri nesër në mëngjes rreth 1,2 milion euro më pak se gjatë ditëve të javës që po lëmë pas. Ky është lajm shumë i mirë për të gjithë neve. Eh sikur ta kishim tash TC ‘Kosova A’ të rindërtuar nga Bilfingeri gjerman dhe blloqet B3 dhe B4 me nga 300 MW fuqi secila!/Fokusi.info/

Related Posts