,

Konjufca: Qëllimi i Serbisë ishte aneksimi i një pjese të Kosovës

Kryetari i Kuvendi të Kosovës, Glauk Konjufca po qëndron në vizitë zyrtare në Berlin.

Në Ambasadën e Kosovës, kryeparlamentari ka takuar diasporën me të cilët ka bashkëbiseduar lidhur me agresionin të terroristëve serb ndaj Kosovës, raporton RTKlive.

“Është një grup që mban kontakte të drejtpërdrejt me ushtrinë e Serbisë. Edhe presidenti edhe ministri i brendshëm dhe ushtria ua ka ofruar poligonet për ushtrime kundër Kosovës. Qëllimi i Serbisë ishte aneksimi i një pjese të territorit të Kosovës. Pra, po e dijmë saktë qëllimin i cili nuk është veç i një grupacionit, por edhe i Serbisë. Për nga natyra quhet akt terrorist por për nga statusi ishte agresion”, tha Konjufca.

Ndërkaq, të martën kreu i Kuvendit të Kosovës do të takohet me presidenten e Bundestagut, Barbal Bas. Gjithashtu takime do të zhvillojë edhe me kryesuesin e Komisionit për Politikë të Jashtme të Bundestagut, Michael Roth dhe anëtarët e tjerë të këtij komisioni.

Related Posts