,

Kastrati: Kurti për tri vjet ka realizuar skenare ruso-serbe për Kosovën

Deputeti i PDK-së Ardian Kastrati ka hedhur akuza të shumta ndaj qeverisë “Kurti”.

Ai po thotë se për tri vjet Kurti ka realizuar skenarë ruso-serbe për Kosovën.

Kastrati ka përmendur edhe çështjen e njohjeve, sanksionet e çështje të tjera.

“Për tri vite në pushtet Kurti ka realizuar skenarë ruso-serbe për Kosovën. Qeveria e Kosovës i ka antagonizuar e ftohur marrëdhëniet me sponsorët kryesor të këtij shteti si SHBA-në dhe BE-në. Ka pranuar sanksione në vlerë prej 300 milionë euro pikërisht nga ata që e bombarduan Serbinë, ka pranuar autonomi politiko-teritoriale për serbët e cila del komplet jashtë rendit kushtetues të Kosovës dhe ka shkatërruar sektorin privat si punëdhënësin më të madh dhe i ka zvogëluar rrogat në sektorin publik”, është shprehur Kastrati për Front Online.

Kastrati, ka folur edhe për siç ka thënë ai për korrupsionin e kësaj qeverie, duke përmendur aferat milionëshe.

“Për korrupsion mos të flasim, keni aferat milionëshe me Martinin, ato milionëshe në KEK me Nagipin, afera milionëshe në rezervat shtetërore me Ridin, pastaj me qindra kontrata një burimore që nënkuptojnë hajni milionëshe pa procedura të hapura prokurimi. Ndërkohë, për tri vite asnjë investim kapital, asnjë rrugë, asnjë projekt i madh, asnjë investim i huaj. Në politikat e jashtme asnjë njohje përveç se degradim i shërbimit të jashtëm përmes një mediokre komike siç është Donika Gërvalla”, ka thënë ndër të tjera Kastrati.

Sipas tij as Rusia e as Serbia as në ëndrra nuk e kanë parë që në vitin 2024 Qeveria e Kosovës do të realizonte vet planet ogurzeza ruso-serbe.

“Rusia e Serbia as në ëndrrat e tyre më të mira nuk do ta paramendonin që në vitin 2024 vet Qeveria e Kosovës do t’i realizonte planet ogurzeza ruso-serbe për Kosovën. Na duket si ëndër, por ky është realiteti i hidhur me Kurtin në krye të qeverisë për tri vite”, ka thënë ai.

Related Posts