Ish-shefi i CIA-s: Vrasja e Soleimanit sjell më shumë pasoja se vrasja e Osama bin Ladenit

Ish-shefi i CIA-s, David Petraeus, ka folur rreth përshkallëzimit të situatës mes SHBA-së dhe Iranit gjatë ditëve të fundit

Petraeus i cili shërbeu si drejtor i CIA-s pasi u tërhoq nga ushtria në 2011, kujtoi rrëzimin aksidental të një aeroplani civil iranian nga një anije luftarake amerikane, mbi ngushticën e Hormuzit në 1988, e që ndihmoi në mbarimin e të ashtuquajturës luftë tanker midis Teheranit dhe Uashingtonit.

Shënjestrimi i gjeneralit Qassem Soleimani, është një ”përshkallëzim aq i rëndësishëm, saqë ka ndikim të madh njësoj sikur ulja aksidentale e avionëve që i dha fund luftës së tankeve të vitit 1980”, tha ai.

Por gjenerali – i cili shërbeu si komandant i të gjitha forcave të drejtuara nga SHBA-ja në Irak nga 2007 deri në 2008 në një kohë kur forcat e mbështetura nga Irani po vrisnin dhe po mashtronin trupat britanike dhe amerikane – vuri në dukje se regjimi iranian kishte gjithashtu shumë mundësi të mundshme për hakmarrje.

“Ata mund të lëshojnë raketa lart dhe poshtë anës perëndimore të Gjirit”, tha ai, duke shtuar se ekzistojnë një numër bazash në rajon në pronësi të SHBA dhe aleatëve të saj.

“Duket që SH.B.A. ka mjaft forca shtesë në rajon që të jenë të gatshme për të mbrojtur trupat dhe të përgjigjen… Askush nuk mund ta parashikojë me të vërtetë rezultatin.”

Ai tha se vrasja e gjeneral majit Soleimani, udhëheqësi i elitës Quds Force të Iranit, ishte “më me pasoja sesa vrasja e Osama bin Ladenit”, udhëheqësi i al-Kaedës.

Related Posts