Grusht shteti në Bolivi, ushtria pushton pallatin presidencial

Pallati presidencial i BolivisĂ« u sulmua nga ushtarĂ«t teksa Presidenti i vendit paralajmĂ«roi se po ndodhte njĂ« “grusht shteti”. “Ne do ta rikuperojmĂ« atdheun tonĂ«â€ – u tha gjenerali Juan JosĂ© ZĂșñiga gazetarĂ«ve nga Sheshi Murillo pasi zona u pushtua nga trupat ushtarake. Presidenti i vendit Luis Arce tha se “grushti i shtetit” ishte duke u zhvilluar dhe kĂ«rkoi qĂ« Gjeneral ZĂșñiga tĂ« largonte trupat qĂ« kishin pushtuar njĂ« pjesĂ« tĂ« kryeqytetit La Paz.

Përpjekja e dukshme për një grusht shteti u kundërshtua menjëherë nga qeveritë e Meksikës dhe Hondurasit. Edhe ish-presidenti bolivian Evo Morales u bëri thirrje mbështetësve të demokracisë që të ngrihen dhe të bllokojnë rrugët.

“NjĂ« grup i Regjimentit Special Challapata ‘Mendez Arcos’ pushtoi Plaza Murillo me snajperĂ«. Kjo duket se ata e pĂ«rgatitĂ«n grushtin e shtetit paraprakisht. U kĂ«rkoj njerĂ«zve me mendje demokratike tĂ« mbrojnĂ« atdheun nga grupe tĂ« caktuara ushtarake qĂ« veprojnĂ« kundĂ«r demokracisĂ« dhe popullit” – tha ai.

Related Posts