,

Gazeta italiane parashikon rezultatin e ndeshjes Mali i Zi – Kosova

Gazeta online italiane, La Notizia Sportiva, ka parashikuar se ndeshja mes Malit të Zi dhe Kosovës, në kuadër të Grupit A të kualifikimeve për EURO 2020, do të përfundojë me rezultat 1:1.

MĂ« 2 qershor, ekipi kombĂ«tar i KosovĂ«s i filloi pĂ«rgatitjet pĂ«r ndeshjet e qershorit, ku KosovĂ«s do t’i mungojnĂ« disa lojtarĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r shkak tĂ« lĂ«ndimeve, si Hekuran Kryeziu e Valon Berisha, transmeton Gazeta Express.

Kosova fillimisht do tĂ« pĂ«rballet me Malin e Zi nĂ« PodgoricĂ« tĂ« premten, e pastaj, tri ditĂ« mĂ« vonĂ«, “DardanĂ«t” do tĂ« udhĂ«tojnĂ« nĂ« Sofje pĂ«r pĂ«rballjen me BullgarinĂ«. QĂ« tĂ« dyja kĂ«to ndeshje zhvillohen nĂ« kuadĂ«r tĂ« Grupit A tĂ« kualifikimeve nĂ« EURO 2020.

Edhe pse do tĂ« jetĂ« vendase, Mali i Zi s’do ta ketĂ« pĂ«rkrahjen e tifozĂ«ve nĂ« stadium pĂ«r ndeshjen kundĂ«r KosovĂ«s, pasi qĂ« malaziasit janĂ« dĂ«nuar nga UEFA ta zhvillojnĂ« njĂ« ndeshje pa tifozĂ« pĂ«r shkak tĂ« thirrjeve raciste nĂ« ndeshjen e kaluar, kundĂ«r AnglisĂ«.

“Mali i Zi dhe Kosova do tĂ« pĂ«rballen nĂ« fushĂ« pĂ«r ndeshjen e Grupit A, ku Anglia pritet ta zĂ« vendin e parĂ« ndĂ«rsa KombĂ«taret e tjera janĂ« nĂ« garĂ« pĂ«r pozitĂ«n e dytĂ«. Kjo ndeshje do tĂ« ketĂ« rĂ«ndĂ«si tĂ« veçantĂ« pasi qĂ« edhe do tĂ« jetĂ« hera e parĂ« qĂ« kĂ«to skuadra pĂ«rballen mes vete nĂ« histori”, shkruan La Notizia Sportiva.

“Mali i Azi ishte zhgĂ«njyes nĂ« dy ndeshjet e para, duke barazuar 1:1 kundĂ«r BullgarisĂ« dhe pastaj u turpĂ«rua nĂ« shtĂ«pi nga Anglia me rezultat 5:1. NĂ« anĂ«n tjetĂ«r, Kosova po debuton nĂ« kualifikime pĂ«r EURO 2020, pasi u pranua nĂ« FIFA dhe UEFA vetĂ«m nĂ« vitin 2016”.

“NĂ« ndeshjen e parĂ«. Ata barazuan 1:1 nĂ« shtĂ«pi kundĂ«r BullgarisĂ«, mirĂ«po luajtĂ«n mjaft mirĂ«. Kosova Ă«shtĂ« e pamposhtur qĂ« 12 ndeshje, prej tĂ« cilat tetĂ« i kanĂ« fituar. Ata e mbyllĂ«n edhe LigĂ«n e Kombeve pa asnjĂ« disfatĂ«â€.

Kosova mund të kualifikohet në EURO 2020 nëse e zë njërin nga dy vendet e para në Grupin A. Nëse dështon në këtë rrugë, Kosova e ka edhe një mundësi tjetër, përmes play-offs për kualifikime, ku e siguroi një vend në gjysmëfinale përmes triumfit në Grupin 3 të Ligës D në Ligën e Kombeve.

Related Posts