Dreçun: Jo negociata pa u formuar Asociacioni

Kryetari i Komisionit parlamentar nĂ« Serbi pĂ«r KosovĂ«n, Millovan Dreçun, Ă«shtĂ« shprehur se zyrtarĂ«t perĂ«ndimorĂ« nuk po duan t’i dĂ«gjojnĂ« pikĂ«pamjet e Beogradit dhe shtoi se plani franko-gjerman ka hyrĂ« nĂ« fazĂ«n “merre ose lĂ«re”.

Kryeministri ynë Albin Kurti do ta takojë në Bruksel presidentin serb Aleksandër Vuçiq më 27 shkurt.

Presidenti serb ka deklaruar se në këtë takim duhet të diskutohet për formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Drecuni në një bisedë me TV Pink është shprehur se vazhdimi i ngociatave të mëtejshme është i mundur vetëm nëse formohet Asociacioni.

“NĂ«se Ă«shtĂ« thĂ«nĂ« qartĂ« nga ana jonĂ« se pa formimin e Asociacionit nuk mund tĂ« vazhdojĂ« dialogu
 atĂ«herĂ« si ka mundĂ«si qĂ« tani Ă«shtĂ« thirrur njĂ« takim
 kjo do tĂ« ishte e mundur nĂ«se do tĂ« ishte njĂ« draft i statutit tĂ« Asociacionit nĂ« tavolinĂ«, sepse kĂ«to janĂ« procedura tĂ« parashikuara nĂ« MarrĂ«veshjen e Brukselit,” – u shpreh ai.

Sipas Drecunit, kushtet e Prishtinës për formimin e Asociacionit janë të papranueshme.

Related Posts