,

AAK dhe PSD koalicion parazgjedhor? – Flasin zyrtarĂ«t e dy partive

Gazeta inFokus sot gjatë ditës ka publikuar lajmin se PSD e Shpend Ahmetit dhe AAK e Ramush Haradinaj në zgjedhje të jashtëzakonshme do të shkojnë së bashku me një koalicion parazgjedhor.

Lidhur me këtë çështje, Express ka kontaktuar të dy partitë, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partinë Social Demokrate.

Deputeti i AAK-së, Muharrem Nitaj ka thënë se të dy partitë kanë qenë në bisedime, dhe deri më tani kanë një afrim të qëndrimeve. Megjithatë, ai shton se ende nuk është vendosur asgjë.

“TĂ« dy partitĂ« kanĂ« qenĂ« nĂ« bisedime pĂ«r njĂ« koalicion tĂ« mundshĂ«m parazgjedhor dhe e di qĂ« ka pĂ«rafrim qĂ«ndrimesh. Por, asgjĂ« nuk Ă«shtĂ« vendosur ende. Aleanca e ka mbledhjen e KryesisĂ« dhe tĂ« KĂ«shillit Drejtues tĂ« hĂ«nĂ«n dhe vendimet merren aty. Ma merr mendja qĂ« e njĂ«jta procedurĂ« zbatohet edhe nĂ« PSD”, tha Nitaj.

Në anën tjetër edhe në PSD po deklarohen njëjtë.

Zëdhënësja e partisë, Natyra Kuçi se momentalisht nuk kanë marrëveshje me askënd, e shton se të hënën do të mbledhin Këshillin Drejtues edhe në PSD.

“Aktualisht nuk ka kurrfarĂ« marrĂ«veshje zgjedhore me askĂ«nd. Ajo cka mund tĂ« them Ă«shtĂ« se tĂ« hĂ«nĂ«n mbahet KĂ«shilli Drejtues i PSD-sĂ«, ku do tĂ« diskutohet lidhur me çështjet zgjedhore”, ka thĂ«nĂ« Kuçi.

Afërsia mes këtyre dy subjekteve politike ka qenë e dukshme dhe koalicioni parazgjedhor nuk është përjashtuar nga zyrtarët e partive edhe në deklarimet e mëparshme.

Që nga dorëheqja e Ramush Haradinaj nga pozita e kryeministrit është folur për një koalicion AAK-PSD-NISMA.

Related Posts