,

6 fakte interesante nga jeta dhe karriera e Mike Tyson

Mike Tyson është një boksier profesionist tanimë në pension, i cili është kampioni më i ri i peshave të rënda në botë

Tyson konsiderohet një nga boksierët më të suksseshëm në botë. Këtu janë disa fakte interesante në lidhje me Tyson:

1. Kur ishte 2 vjeç babai i tij braktisi familjen, gjë që çoi në kriza financiare. Ai ka një vëlla të madh, Rodney dhe një motër Denise, e cila vdiq në 1990.

2. U arrestua 38 herĂ« derisa u bĂ« 13 vjeçar – Kur ai ishte i vogĂ«l, ai shpesh ishte njĂ« objektiv ngacmimi. PĂ«r tĂ« kapĂ«rcyer kĂ«tĂ«, ai nisi tĂ« zhvillojĂ« luftime nĂ« rrugĂ«, e cila rezultoi si veprimtari kriminale. Deri nĂ« moshĂ«n 13 vjeç, ai Ă«shtĂ« arrestuar rreth 38 herĂ«.

3. Muhamed Ali frymĂ«zoi atĂ« qĂ« tĂ« bĂ«hej boksier – Kur Tyson u burgos, legjenda e boksit vizitoi burgun ku ai qĂ«ndronte. Ai e udhĂ«zoi atĂ« tĂ« ndiqte njĂ« karrierĂ« nĂ« boks, dhe nxiti atĂ« qĂ« tĂ« bĂ«hej boksier

4. Humbja e nĂ«nĂ«s ishte e parikuperueshme – NĂ« 1982, nĂ«na e tij, Lorna Tyson vdiq nga kanceri, pas sĂ« cilĂ«s Cus D’Amato u bĂ« kujdestari i tij ligjor.

5. Kafshimi i veshit u bĂ« njĂ« hit – NĂ« vitin 1997, ai kafshoi veshin e boksierit Evander Holyfield nĂ« njĂ« luftĂ« nĂ« pesha tĂ« rĂ«nda. Pas sĂ« cilĂ«s u skualifikuar, dhe Holyfield fitoi ndeshjen.

6. I apasoniuar pas pĂ«llumbave – Kur ishte 10 vjeç, ai harxhoi 100 dollarĂ« pĂ«r njĂ« tufĂ« pĂ«llumba, por qĂ« prej asaj kohe, dashuria e tij pĂ«r zogjtĂ« nuk Ă«shtĂ« zbehur mĂ« kurrĂ«.

Related Posts