​​Shkon në 15 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Ka shkuar në 15 numri i qytetarëve që kanë humbur jetën nga tërmeti në Turqi, ndërsa janë lënduar 300 persona.

Ministri i Brendshëm turk Suleyman Soylu, njoftoi se raportohet për 100 ndërtesa të shkatërruara në Elazig.

Fuqia e tërmetit ishte 6.8 shkallë të Rihterit. Tërmeti është regjistruar në pjesën lindore të Turqisë, në Elazıg.

Menjëherë pas tërmetit fillestar, krahina u trondit më tej nga një seri pas goditjesh që shkonin midis magnitudave 5.4 në 3.3.

Sipas raporteve fillestare, tërmeti u ndje në provinca deri në Adananë jugore dhe Samsunin verior, në Siri dhe Irak.

Related Posts